niedziela, 31 maja 2020

Hossa czy bessa? Podsumowanie maja i przegląd najciekawszych opcji na tydzień 1-5 czerwca 2020 r.

    W dzisiejszym wpisie chciałem się z Wami podzielić moim przemyśleniem na temat polskiego rynku akcji. Jak nie trudno zauważyć mój portfel w tej chwili w 100% zajmują wybrane spółki z naszego parkietu. W niedzielę 17 maja pisałem:

- FW20 zakres cenowy 1570-1655, zamknięcie dzienne wybijające któryś z wskazanych poziomów będę traktował jako sygnał do otwierania pozycji. Obecnie bardziej skłaniam się do wyjścia górą z tego zakresu, co pozwoli nam wygenerować silną zwyżkę. Poziomy 2050-2100 pkt  w tej chwili brzmią dość nieprawdopodobnie, ale kto wie :) Oczywiście będę chciał reagować na bieżąco unikając błędów minionego tygodnia. 

W minionym tygodniu nastąpiło wybicie wskazanego poziomu na WIG20, stąd moje decyzje o zakupie wybranych spółek ORANGE, EUROCASH i LOTOS, na których padły sygnały zakupu zgodne z moją metodologią. Wcześniej już zakupiłem KGHM i TAURON. 
     Cały maj mógłbym podsumować jako słaby miesiąc w moim wykonaniu. Instrumenty, na których spekulowałem i zarabiałem w kwietniu, weszły w okres konsolidacji, która aktualnie dobiega końca, ale która niestety była też powodem słabej skuteczności podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Tak bywa, grunt to trzymać się strategii i przyjętych zasad. Jednak z racji faktu, że jestem urodzonym optymistą i zawsze widzę szklankę do połowy pełną, to biorąc pod uwagę poziomy, na których zamykały się w miniony piątek zakupione walory nie zaliczam maja do miana miesięcy przegranych. Gdybym na piątkowym zamknięciu oddał moje akcje to miniony miesiąc zakończyłbym minimalnym zyskiem :)
     
     Co dalej z rynkiem? Hossa czy bessa? Poniżej chciałem się z wami podzielić kilkoma wykresami naszego WIG:
1) Na pierwszym wykresie elipsą zaznaczyłem zakończenie bessy w roku 2009. Fałszywe wybicie długoterminowej linii trendu, dało początek hossie i silnej zwyżce zarówno szerokiego rynku jak i spółek z indeksu WIG20


2) Drugi wykres to obecna sytuacja. Widzimy, że rynek dotarł do wybitej w lutym linii poprowadzonej po dołkach 2002, 2003 i 2009. Oczywiście w tym momencie pojawi się grupa innych szkicowników, którzy nieco inaczej poprowadzą kreski, jestem tego świadomy. Możemy również zadać sobie pytanie czy rynek drugi raz zagra ten sam schemat? Każdy spekulant, czy też długoterminowy inwestor powinien na podstawie własnej analizy podejmować swoje decyzje. 


3) Trzeci wykres to prosta projekcja pokazująca: co jeśli? 
- jeśli nastąpi trwały powrót powyżej pokazanej na wykresie linii to oczekuję zwyżki w nadchodzących kwartałach i silnej hossy wybijającej szczyty hossy z 2008 i 2018
- jeśli rynek w czerwcu-lipcu powróci trwale poniżej to niestety na nową hossę przyjdzie nam poczekać, a poziomy 500-1000 pkt na WIG20 nie będą dla mnie zaskoczeniem w perspektywie kilku kwartałów
Są to wiodące scenariusze, które będą chciał rozgrywać na naszym rynku. Nieważne co rynek wybierze, na każdym z przedstawionych ruchów można będzie zarobić.


     Zdecydowanie preferowanym scenariuszem, którego prawdopodobieństwo szacuję na 70% jest powrót powyżej wskazanej linii i ruch na północ. Uważam, że spadki wywołane COVID okażą się pułapką.
     W kategoriach "chciejstwa" napiszę jedynie, że idealnym z mojego punktu widzenia byłoby poniedziałkowe otwarcie luką w górę i "odcięcie tlenu" niedźwiedziom oraz kontynuacja marszu na północ. Podobnie jak rynek zrobił w poniedziałek 24 lutego odcinając byki. "Chciejstwo" jednak nie jest dobrym wskaźnikiem, dlatego zaczekajmy co pokaże rynek. Każdy gra swoje i za swoje.

Co do innych opcji:
- FCOPPER - będę pilnie obserwował zachowanie miedzi - trwałe wyjście powyżej 2,50 potwierdzi scenariusz hossy na WIG
- USDPLN / CHFPLN będę pilnie obserwował zachowanie USD i CHF w stosunku do PLN, dalsze umocnienie PLN potwierdzi scenariusz hossy na GPW
- FGOLD bez zmian, preferowanym scenariuszem jest wybicie w dół 1700 $ i spadek, docelowo 1400 $ oczywiście z korektami, rynek pokaże.
- FWHEAT - średnioterminowo dobra okazja do L

      Życzę udanego tygodnia na rynkach i pozdrawiam.

1 komentarz:

  1. karnak
    Pozwoliłem sobie uzupełnić paroma liniami Twoje rysunki:
    https://iv.pl/image/GtOyKdp

    OdpowiedzUsuń